czwartek, 20 listopada 2014

JAK WYBIERAĆ PRODUKTY ?

Hej,
W ostatnim poście było o zasadach. Jednak nie wystarczy ich przestrzegać, żeby móc powiedzieć, że się zdrowo odżywia. W większości produktów dostępnych w supermarketach, przynajmniej połowa ich zawartości, to sama chemia ( najczęściej szkodliwa ). Więc co zrobić, żeby jej nie jeść, nie mając wymyślnych ilości pieniędzy przeznaczonych na produkty spożywcze ?

Dużo osób myśli, że jedynym rozwiązaniem jest kupowanie jedzenia w specjalnych ( drogich ! ) sklepach lub pobliskich farmach czy wsiach. Właśnie nie trzeba. Oczywiście, jeśli ktoś ma tyle oszczędności, znajomości i czasu, to jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak większość z nas nie ma takiej możliwości lub po prostu nie ma ochoty się tym zajmować. Produkty w supermarketach również można znaleźć zdrowe i bez niepotrzebnych dodatków. Trzeba tylko trochę poszukać, a przynajmniej na początku. Potem wystarczy kupować te zdrowsze produkty, wcześniej sprawdzone, co zajmie tyle samo czasu, co zwykłe zakupy.

Kiedy zaczynałam wymieniać to, co jem, nie szukałam nigdzie w internecie zdrowych zamienników. Po prostu podczas zakupów przeszukiwałam półki z żywnością i wybierałam produkty o najlepszym składzie. Zajęło mi to dużo czasu, bo podczas jednego pobytu w sklepie zmieniałam tylko np. dwie rzeczy. Następnym razem kolejne, kolejne i tak robię do dzisiaj. Chodź teraz jest to raczej sporadycznie, ponieważ w większości mam już te zdrowe. Aby ułatwić te poszukiwania, za kilka dni powstanie nowa seria, w której pokażę konkretne już produkty. Wystarczy pójść do sklepu i wziąć z półki :).

Wracając do tematu, oto kilka wskazówek, jak samemu wybrać odpowiednią żywność.


1)  Wybierajcie produkty bez GMO ( ang. genetically modified organisms ) - Produkty takie będą oznaczone informacją "nie zawiera GMO", "not GMO", "GMO free" itp. Nie powinniśmy przecież spożywać czegoś niezgodnego z naturą, czyli przetworzonego genetycznie. Niestety produkty zawierające mniej niż 0,9 % GMO nie muszą zawierać takiej informacji.

 2)  Kolejność składników - Przeglądając skład danego produktu zwracajcie uwagę na kolejność składników. Wymieniane one są w kolejności malejącej, według masy. Np. Cukier znajdujący się dopiero któryś z rzędu ( po podstawowych i najważniejszych składnikach ) nie musi wcale oznaczać cukru złego. Przecież nawet robiąc coś w domu dodajemy go. Natomiast jeśli znajduje się on na drugim, albo nawet i na pierwszym miejscu, oznacza to, że coś jest nie tak z tym produktem.

3)  Tabela wartości odżywczych - Większość osób interesuje się tylko kaloriami, co jest dość dużym błędem. Warto sprawdzić z czego głównie składa się to, co kupujemy. Jeśli np. w 100 g produktu znajduje się 90-kilka % cukru oraz jest on, lub jego zamiennik, podany w składzie ( czyli dodany dodatkowo, a nie istniejący już w innych składnikach ), to nie jest to zbyt zdrowy wybór.

4)  Procesy, którym był poddawany produkt - Czytajcie również informacje na ten temat. Skład nie musi być wcale taki zły, choć produkt może nie być najzdrowszy. Różnorodne obróbki chemiczne itp. często są bardzo szkodliwe. Podczas tych procesów ( np. rafinacja ) powstają niebezpieczne substancje, niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie.

5) Czytajcie skład - Pierwsze co zrobicie, po wzięciu produktu z półki, to przeczytajcie jego skład. Od początku do końca. Zwróćcie uwagę na wszystkie składniki. Decydując się o zakupie danej żywności unikajcie konserwantów, aromatów, stabilizatorów, zagęstników, wzmacniaczy smaku, barwników, emulgatorów, przeciwutleniaczy oraz środków spulchniających. 
Skąd wiedzieć czy dana rzecz jest jedną z tych zakazanych ? Są dwie opcje. Albo będzie napisane np. : "stabilizatory : .......... ". Nie ma wtedy wątpliwości co do tego, czym jest dany składnik. Jeśli jednak na opakowaniu znajduje się tylko nazwa produktu lub jego symbol, wtedy trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Należy po prostu sprawdzić, czym jest dany dodatek - w internecie, albo, jeśli nie macie możliwości sprawdzenia tego w sklepie, skorzystajcie z aplikacji e-food. Następny post zamierzam poświęcić tej aplikacji i jej możliwościom, aby ułatwić wam pracę z nią.


No i to już chyba wszystko, co do tego jak wybierać produkty. Jeśli macie jeszcze jakieś 
pytania na ten temat, to piszcie w komentarzach, a postaram się wam jak najlepiej odpowiedzieć.



<< Klaudia >> 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz